V médiích |
A A A
|
TV Noe uvede reprízu pořadu o P. Adolfu Kajprovi SJStředa, 3.1.2018 Kulatý stůl o životním svědectví Adolfa Kajpra, Antonína Mandla a Josefa Zvěřiny
Alena Rousová V březnu loňského roku odvysílala TV Noe v rámci pořadu Kulatý stůl životní příběhy kněží Adolfa Kajpra, Antonína Mandla a Josefa Zvěřiny. O těchto velikánech 20. století, vězněných komunistickým režimem, hovořili historici i teologové. Opakování pořadu můžeme shlédnout 4. ledna v 10.00 hodin, 19. ledna ve 20.00 hodin, 22. ledna ve 23.30 hodin a 23. ledna ve 14.50 hodin.
Hosty pořadu, znalými věci, byli studentský kaplan z Olomouce P. Petr Havlíček SJ a historici Jan Stříbrný a Vojtěch Vlček. Součástí vysílání byl i záznam rozhovoru s profesorem Vojtěchem Novotným z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který je autorem knihy Maximální křesťanství, věnované Kajprově odkazu. Loňského roku byl profesor Novotný jmenován vicepostulátorem procesu, směřujícího k blahořečení P. Kajpra.
Po úvodní otázce „K čemu zve křesťanství?“ hosté diskutovali o výrazu „maximální křesťanství“, který pochází od jezuity Adolfa Kajpra. Co to znamenalo pro tohoto kněze, který byl vyhledávaným kazatelem a známým novinářem? Za svou činnost byl vězněn v době nacismu i komunismu a zemřel ve věznici v Leopoldově. Byl přítelem i vzorem pro další osobnost pořadu: teologa a ekumenistu Antonína Mandla, kterého kardinál Josef Beran pověřil organizováním Katolické akce. Také ten byl v roce 1950 zatčen a odsouzen k mnohaletému vězení. Třetí osobností byl Josef Zvěřina, historik umění a teolog, signatář Charty 77, poradce kardinála Tomáška, přítel Jana Pavla II., zakladatel České křesťanské akademie, kterému jeho prorocký duch vynesl v roce 1952 odsouzení k dvaceti dvěma letům vězení. Pořad se dotkl i osobnosti P. Oty Mádra, který byl neúnavným tvůrcem samizdatu a následkem toho dlouholetým politickým vězněm.
Zdroj: TV Noe.
Záznam pořadu lze shlédnout ZDE.
odeslat článek vytisknout článek
|
Novinka z Refugia Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka
Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »
Nejbližší akce více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|