Články / Aktuality Dnes je 13. 12. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité v Myanmaru zorganizovali první myanmarský Magis

Úterý, 3.7.2018
Myanmar. Necelé tři měsíce po návratu z programu Magis Asia Pacific, který se konal v Kambodži, připravila osmičlenná delegace první myanmarský Magis.


Skupinu na lednové setkání v Kambodži doprovázel studující jezuita Joseph Sing. Hovořil o tom, že se vrátili s bohatými zkušenostmi a touhou umožnit druhým, aby také mohli takto zažít ignaciánskou spiritualitu. Přestože jezuité doprovázeli mládež v Myanmaru několik desetiletí prostřednictvím svých škol, ukázalo se, že program Magis je velmi vhodný způsob, jak mladým představit ignaciánskou spiritualitu.

Tým, který začal připravovat první myanmarský Magis, byl velmi podporován představeným myanmarské misie P. Markem Raperem SJ. O dva měsíce později se tento plán stal skutečností. Vytvořili týdenní program založený na příručce o programu Magis, kterou připravil indonéský tým.

Ve dnech 11. až 17. dubna se shromáždilo v jezuitském formačním domě svatého Petra Fabera v Taunggyi více než šedesát pět mladých a jezuitů z celé země na program Magis. Účastníci se blíže seznámili s ignaciánskou spiritualitou, pro kterou je typický důraz na osobní vedení, rozlišování a magis (více). Učili se, jak praktikovat zpytování, rozlišování, meditaci, žurnalistiku a ignaciánské vedení. Následovaly vybrané experimenty. Mezi ně patřila buď třídenní ignaciánská pouť na vzdálenost sedmdesát osm kilometrů, nebo tři dny prožité se sběrači hadrů, sirotky a malomocnými.

Ti, kteří šli na pouť, udělali zkušenost s velkorysostí lidí a Boží prozřetelností. Francis Lay, účastník ze Školy svatého Aloise Gonzagy v Taunggyi, vyjádřil: "Na této pouti jsem se skutečně naučil, co znamená Emanuel - Bůh s námi. Bůh je s námi vždycky a chodí s námi."

Joseph Naw ze St. Luke's College v Myitkyině si vybral prožít čas se sběrači hadrů. Zjistil, že je to okouzlující zážitek toho, jak jsou chudí lidé vnímaví a citliví. "Dny strávené se sběrači hadrů mě učily postoji k nejchudším z chudých v naší společnosti. Po šesti hodinách sbírání hadrů a žebrání o jídlo jsme naštěstí získali 14,87 dolarů a šli do několika restaurací. Dva obchody nás odmítly a třetí nám nedůvěřivě dovolil, abychom si pro nás osm koupili nějaké jídlo," řekl.

Sophia Moe z Institutu Campion získala životem s malomocnými cennou lekci. "Životem s nimi jsem dostala velkou lekci, že dávání vlastního času a energie je mnohem víc, než jen dávání peněz," podotkla.

Na konci programu se účastníci hrdě označili za "Jezuitskou mládež", aby se odlišili od ostatních skupin mládeže v zemi. Jeden účastník, který není křesťanem, řekl: "Ignaciánská spiritualita je tak bohatá a hluboká; překračuje náboženství a rasu. Myslím, že ji každý může praktikovat, najít její smysl ve svém životě a učit se být zprostředkovatelem změny."


Zdroj/Foto: Jesuits in Asia Pacific eNews.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
31.7.2018 V Polsku proběhl Středoevropský Magis
21.3.2018 Středoevropský Magis se letos uskuteční v Polsku
10.11.2017 Univerzitní kaplani diskutovali o doprovázení mladých při volbě povolání
21.8.2017 Celostátního setkání mládeže se zúčastnili i mladí jezuité
23.7.2017 Středoevropský MAGIS 2017 skončilNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Ve službě předávání víry
Aby všichni, kdo slouží při předávání víry aktivně, v dialogu se světem kultury nacházeli jazyk vhodný pro naši dobu.
Národní úmysl: Aby křesťané pěstovali ve svém srdci hlubokou touhu po živém Bohu (srv. Žl 63/62).
více »

Nejbližší akce

Adventní dny víry


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení


Ignaciánské exercicie: 4. týden


Adventní duchovní obnova s filmem


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil