Články / Aktuality Dnes je 26. 3. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité v Myanmaru zorganizovali první myanmarský Magis

Úterý, 3.7.2018
Myanmar. Necelé tři měsíce po návratu z programu Magis Asia Pacific, který se konal v Kambodži, připravila osmičlenná delegace první myanmarský Magis.


Skupinu na lednové setkání v Kambodži doprovázel studující jezuita Joseph Sing. Hovořil o tom, že se vrátili s bohatými zkušenostmi a touhou umožnit druhým, aby také mohli takto zažít ignaciánskou spiritualitu. Přestože jezuité doprovázeli mládež v Myanmaru několik desetiletí prostřednictvím svých škol, ukázalo se, že program Magis je velmi vhodný způsob, jak mladým představit ignaciánskou spiritualitu.

Tým, který začal připravovat první myanmarský Magis, byl velmi podporován představeným myanmarské misie P. Markem Raperem SJ. O dva měsíce později se tento plán stal skutečností. Vytvořili týdenní program založený na příručce o programu Magis, kterou připravil indonéský tým.

Ve dnech 11. až 17. dubna se shromáždilo v jezuitském formačním domě svatého Petra Fabera v Taunggyi více než šedesát pět mladých a jezuitů z celé země na program Magis. Účastníci se blíže seznámili s ignaciánskou spiritualitou, pro kterou je typický důraz na osobní vedení, rozlišování a magis (více). Učili se, jak praktikovat zpytování, rozlišování, meditaci, žurnalistiku a ignaciánské vedení. Následovaly vybrané experimenty. Mezi ně patřila buď třídenní ignaciánská pouť na vzdálenost sedmdesát osm kilometrů, nebo tři dny prožité se sběrači hadrů, sirotky a malomocnými.

Ti, kteří šli na pouť, udělali zkušenost s velkorysostí lidí a Boží prozřetelností. Francis Lay, účastník ze Školy svatého Aloise Gonzagy v Taunggyi, vyjádřil: "Na této pouti jsem se skutečně naučil, co znamená Emanuel - Bůh s námi. Bůh je s námi vždycky a chodí s námi."

Joseph Naw ze St. Luke's College v Myitkyině si vybral prožít čas se sběrači hadrů. Zjistil, že je to okouzlující zážitek toho, jak jsou chudí lidé vnímaví a citliví. "Dny strávené se sběrači hadrů mě učily postoji k nejchudším z chudých v naší společnosti. Po šesti hodinách sbírání hadrů a žebrání o jídlo jsme naštěstí získali 14,87 dolarů a šli do několika restaurací. Dva obchody nás odmítly a třetí nám nedůvěřivě dovolil, abychom si pro nás osm koupili nějaké jídlo," řekl.

Sophia Moe z Institutu Campion získala životem s malomocnými cennou lekci. "Životem s nimi jsem dostala velkou lekci, že dávání vlastního času a energie je mnohem víc, než jen dávání peněz," podotkla.

Na konci programu se účastníci hrdě označili za "Jezuitskou mládež", aby se odlišili od ostatních skupin mládeže v zemi. Jeden účastník, který není křesťanem, řekl: "Ignaciánská spiritualita je tak bohatá a hluboká; překračuje náboženství a rasu. Myslím, že ji každý může praktikovat, najít její smysl ve svém životě a učit se být zprostředkovatelem změny."


Zdroj/Foto: Jesuits in Asia Pacific eNews.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.1.2019 Mše svatá s otcem generálem na závěr Magis 2019
24.1.2019 Otec generál zavítal do Panamy mezi účastníky programu Magis
21.1.2019 Program pro jezuitskou mládež Magis Centroamérica 2019
31.7.2018 V Polsku proběhl Středoevropský Magis
21.3.2018 Středoevropský Magis se letos uskuteční v PolskuNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za uznání práv křesťanských společenství
Za křesťanská společenství, zejména ta, která jsou vystavena pronásledování, aby zakoušela Kristovu blízkost a jejich práva byla uznána.
Národní úmysl: Ať dokážeme milovat bližního po vzoru lásky Boží, která je ochotna obětovat se až do krajnosti.
více »

Nejbližší akce

Výstava akademického malíře Jana Jemelky


více »

Nejbližší duchovní akce

Postní duchovní obnova pro seniory


Postní duchovní obnova


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil