Články / Aktuality Dnes je 14. 7. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Webinář o migraci

Pondělí, 29.6.2020
Madrid. Papežská univerzita Comillas ve španělském hlavním městě Madridu pořádala 18. června webinář o migraci. Hovořili na něm tři členové generalní kurie Tovaryšstva Ježíšova.


Příspěvky generálního představeného P. Artura Sosy, mezinárodního ředitele Jezuitské služby uprchlíkům P. Toma Smolicha a sekretáře pro sociální spravedlnost a ekologii P. Xaviera Jeyaraje upoutaly velkou pozornost.

Veřejná diskuze o strategiích států a humanitárních organizací ve vztahu k migrantům, násilně vysídleným osobám a uprchlíkům nabrala podle P. Artura Sosy v souvislosti s pandemií Covid-19 nový rozměr. Jsme na historické křižovatce vytvořené migračními toky a mimořádnými humanitárními událostmi. Objevují se otázky o rozmanitosti v našich společnostech, o mezinárodních vztazích, a dokonce i o našem životním stylu. Generální představený připomněl zásadní význam spravedlnosti pro uprchlíky a migranty, jak jej vložil P. Pedro Arrupe do Jezuitské služby uprchlíkům. Zdůraznil, jak násilné vysídlení celých populací přináší nové výzvy pro způsoby, jak doprovázet ty, kdo jsou světem zapomenuti. Opakovaně spojoval práci Tovaryšstva s prorockými výzvami papeže Františka k obraně práv uprchlíků, vysídlených osob, obětí války a obchodování s lidmi. Je třeba se zabývat kořeny příčin těchto globálních bolestí, akademická práce v této oblasti je nezbytná.

P. Tom Smolich z Jezuitské služby uprchlíkům využil příležitosti k upozornění na kontexty, v nichž Jezuitská služba uprchlíkům jako mezinárodní organizace pracuje. Od exodu Vietnamců na lodích počátkem osmdesátých let existovalo na světě mnoho „horkých“ míst, kde se Jezuitská služba uprchlíkům podílela na zmírnění utrpení: v Latinské Americe a Asii, v Africe, na Balkánu; v nedávné době v Afghánistánu, na Srí Lance a samozřejmě v Sýrii. Jezuitská služba uprchlíkům často pracovala na obou stranách pevniny nebo námořních hranic, kde se odehrávaly lidské tragédie. P. Smolich také hovořil o papeži Františkovi. S radostí vítal skutečnost, že jeho poselství ke Světovému dni uprchlíků 2020 se zaměřuje na drama vnitřně vysídlených osob, drama, které není příliš viditelné, ale je tak traumatizující pro více než padesát milionů lidí. Pandemie koronaviru zdůraznila závažnost situace, protože mnoho z těchto vysídlených osob postrádá nezbytnou ochranu a přístup ke zdravotní péči. Vyjádřil, že pandemie nám pomáhá odhalit naše rány a nespravedlnosti v univerzálním měřítku.

P. Xavier Jeyaraj ze Sekretariátu pro sociální spravedlnost a ekologii uvedl, že jeho příspěvek se zaměřil na vnitřní migraci v jeho zemi, kterou je Indie. Chtěl vysvětlit příčiny a typy migrace a to, jak jsou jí v současném kontextu zasaženy nejcitlivější komunity. Patří k nim Dalitové, členové kmenových skupin, členové vyloučených kast - a často ženy a děti. Zdůraznil důležitost shromažďování komplexnějších údajů o migraci v Indii s cílem získat pravdivý obraz o situaci asi sto dvaceti milionů lidí, kteří jsou tímto jevem zasaženi. Identifikoval výzvy a příležitosti v současné situaci, zejména v indickém kontextu.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.7.2020 Gesto solidarity edinburghské komunity
30.6.2020 Jezuitské školy v Andalusii reagují na nouzovou situaci
24.6.2020 Světový den uprchlíků
19.6.2020 Distribuce potravin potřebným rodinám
15.6.2020 Obnova života a poslání v epoše po Covid-19 (3)Náš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naše rodiny
Modleme se, aby rodiny dnešní doby byly doprovázeny s láskou, úctou a radou.
Národní úmysl Za rozpadající se rodiny a manžele v krizi – ať na přímluvu sv. Zdislavy vzájemnou láskou, úctou a věrností najdou cestu k sobě i k Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Poutní mše svatá


Koncert Pocta svatému Ignáci


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

Kalendárium

Zrušení řádu v roce 1773


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil