Články / Aktuality Dnes je 28. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Exercicie na lodi

Pondělí, 17.8.2020
Polsko. Jezuitský exerciční projekt Život na vlně spojuje touhu po modlitbě a rozjímání a radost z plavby. Je určen převážně pro mladé. Účastníci plavby meditují Boží slovo, jsou přítomni mši svaté a sdílejí své zkušenosti.


V rámci přípravy na další kurz, který proběhne v Polsku ve dnech 31. srpna až 9. září, popsal Rafał Bulowski SJ zkušenosti, které již z takových kurzů udělal.

„Deset dní dobrodružství při plavbě v Polsku - proč nemyslet na setkání s Bohem v těchto kategoriích? Ten, který je Pánem všech věcí, se rád nechává nacházet i mimo typický prostor kostela. Jezuité proměnili tuto myšlenku ve skutek a několik let nás zvali na dobrodružství na vlnách.

Život na vlně je oficiální název projektu, který se zrodil z kombinace dvou vášní: pro modlitbu a rozjímání a pro plavbu. Začátky projektu byly rozpačité; jezuité si uvědomili, že radost z plavby na jachtě lze sdílet. A tak již několik let posádka navazuje přátelství na vodách Mazury, Štětínského zálivu nebo Greifswaldu. Tento rok vás zveme do Mazur! Výletní posádka se skládá vždy z asi tuctu lidí, kteří obvykle plují na dvou jachtách.

Telefon, e-mail, Facebook, novinky - pro mnohé z účastníků jsou to důležité prvky každodenního života. Tak důležité, že jich někdy můžete mít dost. Někdy lidé začnou snít o tom, že naskočí do skleněné koule, kde mohou strávit nějaký čas sami. Chvíle, kdy poprvé přijedete na přístaviště, poté co dorazíte do přístavu, a zaujmete místo na jachtě, vám určitě pomůže distancovat se od toho, s čím přicházíte. Novost zážitku, lodi a emocí je natolik pohlcující, že se člověk rychle osvobodí od myšlenek na opožděné zkoušky nebo profesní problémy. Tím začíná proces vstupu do ticha, kterému každý den přicházíte na chuť.

Když žije na méně než dvaceti metrech čtverečních sedm až osm lidí, kteří sdílejí kuchyň, koupelnu, toaletu nebo momenty odpoledního spánku v podpalubí, je nemožné se neotevřít ostatním. A pokud se tak někdo necítí, ostatní ho rychle povzbudí, aby tak učinil! S nimi sdílí pokoj a ne méně než dvacet čtyři hodin svého času během dne. Hodnota toho, co účastníci během plavby vytvořili, je v posledních dnech a hodinách pociťována nejsilněji. Okamžik odloučení je téměř vždy spojen s pocitem ztráty. A to není přehnané! Po překročení mnoha bariér - intimity, pohodlí, různých temperamentů, ale i momentů stresu, které zažívají společně, se posádka stává živou komunitou. Život na vlnách dává dohromady velmi odlišné lidi, kteří jsou však vždy nakonec spojeni otevřenými srdci a dušemi.

Jsme-li tváří v tvář působení vody, větru, deště, ale také vlastního nitra, plného otázek, pochybností, radosti nebo prázdnoty, vyžaduje to pozornost a pokoru. Kvůli silnému větru nebo poruše je často nutné změnit plány. Během plavby však není nikdy zapomenut základní účel. A navzdory dočasným změnám dojde k uvedení na pravou míru. Kdo tím ve svém každodenním životě neprošel? Překročení je také o střetnutí se se svým strachem. Když je člověk poprvé na lodi zmítané velkými vlnami a jachta se naklání, musí často ovládat své emoce a věřit, že posádka je opravdu v bezpečí. Není náhodou ani myšlenkou básníků, že plavba je metaforou života. Nebo snad naopak?“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe/Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.10.2020 Bez Kříže
19.10.2020 Nově objevit slavení neděle a svátků
15.10.2020 Svatá Markéta Marie Alacoque – usmiřující Ježíšovo Srdce
14.10.2020 Nově objevit liturgii hodin
13.10.2020 Kurz duchovního doprovázení onlineNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze

Památka bl. Ruperta Mayera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil