Články / Aktuality Dnes je 26. 11. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Budování nového farního kostela v Rize

Úterý, 25.8.2020
Riga. Historie jezuitů v Lotyšsku sahá až do roku 1580, kdy byli povoláni, aby v zemi čelili reformaci. Později byli vyloučeni a ve dvacátém století pracovali v ilegalitě kvůli sovětským represím. Lotyšská církev dnes zahrnuje celé spektrum křesťanských komunit: luteránské, pravoslavné, katolické, baptistické a další.


Nejnovější historie jezuitů začala teprve před deseti lety, kdy byl jeden litevský jezuita pověřen vytvořením podmínek pro založení komunity v Rize. Tato komunita byla v roce 2014 požehnána a byla svěřena ochraně blahoslaveného Petra Fabera. V současné době v ní pracují tři jezuité: po jednom z Polska, Lotyšska a Litvy.

Účelem založení komunity bylo zpřítomňovat ignaciánskou spiritualitu v Lotyšsku dáváním duchovních cvičení, doprovázením rostoucího lotyšského společenství křesťanského života a zapojením se do ekumenického dialogu s luterány.

V této době je zásadním úkolem komunity vybudovat v blízkosti nový kostel. To je důležité, protože v současnosti se věřící scházejí v pronajaté školní hale a mnoho z nich se nechává slyšet, že by chtěli mít vhodnější místo pro společnou liturgii. Plánována je nová katolická farnost v obci, kde je v současné době pouze jedna další aktivní farnost. Kromě toho se komunita snaží vytvořit duchovní centrum, kde by bylo možné konat konference a různá setkání. Městské úřady však váhají se schválením projektu kvůli opozici některých místních obyvatel v sousedství. Pokud vše půjde podle plánu, projekt se začne uskutečňovat na jaře příštího roku.

Kromě toho diecéze nyní vyjednává s univerzitou v Rize, aby byla vytvořena studentská pastorace, kterou povedou jezuité.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe/Latvia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.11.2020 Maďarští jezuité v romských oblastech
18.11.2020 Jezuitská služba uprchlíkům si připomíná čtyřicet let trvání
11.11.2020 Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“
30.10.2020 Vláda odmítla propustit P. Stana Swamyho SJ
26.10.2020 Pomoc uprchlíkům v době pandemieNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Oblast umělé inteligence
Modleme se, aby pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence byl vždy ve službách člověka.
Národní úmysl Za kostelníky, ministranty, akolyty, lektory a farní rady – ať pod ochranou sv. Jana Nepomuckého každý naplno slouží na svém místě v církvi.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Jana Berchmanse

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil