Články / Aktuality Dnes je 26. 11. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zkušenosti se službou uprchlíkům

Pátek, 2.10.2020
P. Michael Schöpf SJ byl pověřen službou uprchlíkům na světové úrovni. Sdílí některé své zkušenosti s touto činností.


Dne 27. září jsme si připomněli Světový den migrantů a uprchlíků. Katolická církev při té příležitosti upozorňuje na neutěšenou situaci miliónů násilně vysídlených osob po celém světě. Papež František nám po celý rok připomíná, že Ježíš a jeho rodina sami zažili pronásledování a vyhnanství a že evangelium dnes vyžaduje, aby křesťané projevovali solidaritu s migranty a uprchlíky. Dikasterium pro integrální lidský rozvoj ve Vatikánu poskytuje všem na svých webových stránkách svědectví a nápady k zamyšlení. Kardinál Michael Czerny SJ, který je v tomto dikasteriu vedoucím sekce pro migranty a uprchlíky, si spolu se Svatým otcem nenechá ujít žádnou příležitost, aby připomněl konkrétní závazek církve a jejích členů k této velké - možná nejnáročnější - výzvě, které čelí lidstvo v jednadvacátém století.

Tovaryšstvo Ježíšovo se aktivně podílí na tomto úkolu doprovázení a solidarity s migranty a uprchlíky. Činí tak zejména prostřednictvím mezinárodní organizace Jezuitská služba uprchlíkům, kterou založil P. Pedro Arrupe SJ. Nedávno byl jmenován zástupcem mezinárodního ředitele P. Michael Schöpf SJ z německé provincie. Otcem generálem byl pověřen spolupracovat s mezinárodním ředitelem P. Tomem Smolichem SJ.

P. Michael Schöpf se v průběhu let angažoval v různých funkcích v rámci Jezuitské služby uprchlíkům, včetně ředitele této služby v Evropě. V počátečních létech svého řeholního života byl terénním pracovníkem v Keni, Ugandě a Rwandě. Po svém jmenování do stávající funkce se svěřil, co ho inspiruje v roli, kterou bude mít na mezinárodní úrovni.

"Nyní, když se vracím k práci v Jezuitské službě uprchlíkům, je naše společnost mnohem polarizovanější. Obavy uprchlíků jsou možná okamžitě jasnější než dříve. Ale také potřeba smíření s nimi i se sebou samými! K tomu potřebujeme nový pohled na lidskou důstojnost, jejich i naši. Je čas se zapojit do ještě intenzivnějšího dialogu s uprchlíky.

Během návštěvy vězení před několika lety mě zasáhla vlna agrese. Ti, kteří byli drženi v přeplněném vězení, mě obviňovali ze své zoufalé situace a já jsem byl vnímán jako součást systému, který je tam držel. Při odchodu z vězení jsem potkal mladého muže, který se choval jinak, seděl sám a stáhl se do tichého koutku. Když jsem ho oslovil, klidně řekl, že se připravuje na lekci angličtiny, kterou se chystá dát ostatním. ʿTakto si v této situaci zachovávám vlastní důstojnost,ʾ vysvětlil mi své jednání. ʿA tak ostatním alespoň trochu pomáhám, protože pak by si dokonce mohli přečíst sdělení vlády, která rozhoduje o jejich osudu.ʾ Viděl jsem, že se smířil se svou situací a že je schopen udělat něco, co přinese ovoce pro ostatní, a tedy i pro něj. Podařilo se mu nastartovat nový život. Rád bych k tomu také přispěl svou prací. Tato zkušenost mi objasnila sílu smíření.“

Kéž se nás v tento Světový den migrantů a uprchlíků dotkne prosba o blízkost, přijetí, dialog, vše, co může vést k usmíření v našem rozděleném světě.


Zdroj: Světové Tovaryšstvo.
Foto: Archiv.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.11.2020 Maďarští jezuité v romských oblastech
18.11.2020 Jezuitská služba uprchlíkům si připomíná čtyřicet let trvání
11.11.2020 Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“
30.10.2020 Vláda odmítla propustit P. Stana Swamyho SJ
26.10.2020 Pomoc uprchlíkům v době pandemieNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Oblast umělé inteligence
Modleme se, aby pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence byl vždy ve službách člověka.
Národní úmysl Za kostelníky, ministranty, akolyty, lektory a farní rady – ať pod ochranou sv. Jana Nepomuckého každý naplno slouží na svém místě v církvi.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Jana Berchmanse

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil