Články / Aktuality Dnes je 26. 11. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“

Středa, 11.11.2020
Chorvatsko. Letošní ročník projektu „72 hodin bez kompromisu“ vyzýval mladé lidi ke změně. Tento mezinárodní dobrovolnický projekt pro mládež podporuje solidaritu, místní společenství, kreativitu a dobrovolnictví. Projekt probíhal od 16. do 18. října v patnácti chorvatských městech a obcích. V Záhřebu začal 15. října večerní mší svatou, kterou celebroval P. Tomislav Špiranec SJ v kostele Neposkvrněného Srdce Panny Marie v obci Jordanovac.


V homilii povzbudil P. Špiranec mladé lidi myšlenkou, že nejen budou uspokojovat aktuální materiální potřeby mnoha lidí, ale také budou dělat mnoho věcí, které nejsou vidět: přinášet radost osamělým; důstojnost těm, kteří se cítí bezcenní; pokoj těm, kdo jsou neklidní; a rozhovor těm, kterým nikdo nenaslouchá. „To je, jedním slovem, láska,“ uzavřel P. Špiranec.

Po obdržení úkolů více než dva tisíce mladých lidí po celém Chorvatsku bezpodmínečně nabídlo v následujících dvou dnech svůj talent, síly a dovednosti. Cílem bylo přinést pozitivní změnu v konkrétních místních komunitách prostřednictvím více než tří set dobrovolnických aktivit, což je obzvláště významné v této době epidemiologické krize. Cílem projektu je shromáždit mladé lidi, uvědomit si význam dobrovolnictví, naslouchat potřebám ostatních a podílet se na konkrétních změnách. Účastníci se zapojili do úklidu školních dvorů, stavby rampy pro vozíčkáře, vymalování domů a nátěrů laviček, úklidu prostranství a mnoha dalších činností. Díky své solidaritě, přátelství, odhodlání a soucitu mladí dobrovolníci skutečně přinesli pozitivní změnu do místních komunit.

Projekt „72 hodin bez kompromisu“ byl zahájen v Německu roku 1995, kdy se skupina mladých lidí rozhodla najít způsob, jak povzbudit své vrstevníky k dobrovolnické činnosti a bezpodmínečně se věnovat ostatním, zejména těm na okraji společnosti. Od té doby se do projektu zapojily tisíce mladých lidí po celé Evropě a společně pracují na proměně místních komunit prostřednictvím dobrovolnictví. Projekt se realizuje v deseti evropských zemích - Německu, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Itálii a Chorvatsku.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Croatia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.11.2020 Maďarští jezuité v romských oblastech
18.11.2020 Jezuitská služba uprchlíkům si připomíná čtyřicet let trvání
30.10.2020 Vláda odmítla propustit P. Stana Swamyho SJ
26.10.2020 Pomoc uprchlíkům v době pandemie
20.10.2020 Jezuitské školyNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Oblast umělé inteligence
Modleme se, aby pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence byl vždy ve službách člověka.
Národní úmysl Za kostelníky, ministranty, akolyty, lektory a farní rady – ať pod ochranou sv. Jana Nepomuckého každý naplno slouží na svém místě v církvi.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Jana Berchmanse

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil