Články / Aktuality Dnes je 15. 6. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Koordinátor Ignaciánského roku Pascal Calu SJ

Čtvrtek, 3.6.2021
Řím. Mladý belgický jezuita Pascal Calu se stal koordinátorem jubilejního Ignaciánského roku. Pracuje na generální kurii Tovaryšstva v Římě.


Pro tento úkol si parafrázoval výrok svatého Ignáce: „Pokud celý Ignaciánský rok pomůže třeba jen jedinému člověku přiblížit se ke Kristu, bude to úspěch.“ O své práci vypráví:

„Koordinátorem Ignaciánského roku na generální kurii v Římě jsem se stal překvapivým způsobem. Měl jsem jet do Myanmaru ujmout se svého úkolu, ale pandemie mě zastavila, takže bylo nutné najít nějakou alternativu. Můj provinciál mě poslal do Říma, abych během Ignaciánského roku pracoval v kanceláři, která se na generální kurii věnuje komunikačním prostředkům. Zcela jiné prostředí a apoštolát, než bylo původně plánováno.

Je pro mě inspirativní, že se Ignácovi stalo něco podobného. Chtěl jít na východ, ale z Benátek nevyplouvaly žádné lodě. První společníci se tedy rozhodli jít do Říma a nabídnout se papeži. A potom byl Ignác proti své touze zvolen prvním generálem, což znamenalo, že zůstal v Římě v „kancelářském zaměstnání“, zcela odlišném od jeho původního přání být blízko lidem, ke kterým bude poslán. Je pro mě inspirující myslet na tuto část Ignácova života. Stejně jako on jsem chtěl jít na východ, ale nemohl jsem, a přišel jsem do Říma a skončil jsem u „kancelářské práce“. Odtud měl Ignác široký rozhled na světové Tovaryšstvu a já jsem rád, že mám podobnou zkušenost, dostávám mnoho informací z celého světa a hodně se od Tovaryšstva jako celku učím.

Co by dělal svatý Ignác v letech 2021 až 2022? Jak by se zapojil do různých událostí jubilejního roku?

Ignác by nechtěl být ve světle reflektorů. Svolil by jen tehdy, kdyby to bylo pro dobro duší, kdyby to pomohlo lidem přiblížit se ke Kristu. Nesoustředil by se na minulost, ale spíše na současnost a budoucnost. Jak se můžeme dívat na svět, na své bratry a sestry, církev, Boha a na nás jinak?

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Hungary.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.6.2021 Být jezuitou v Pamploně
20.5.2021 Ignaciánský rok: Rozhovor s P. Arturem Sosou
12.5.2021 Nová kniha otce generála Artura Sosy SJ
29.4.2021 Nová středoevropská provincie začíná
11.3.2021 Jezuitská provincie v Patně slaví sto letIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Za krásu manželství
Modleme se mladé lidi, kteří se s podporou celého křesťanského společenství připravují na manželství: ať rostou ve velkodušné, věrné a trpělivé lásce.
Národní úmysl Děkujeme za rodiče, dobré učitele, katechety a kněze a prosíme, aby s nadšením a s radostí připravovali děti na přijetí svátostí.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Ignaciánská duchovní cvičení, vede P. Josef Čunek SJ


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil