Články / Aktuality Dnes je 23. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Mezi migranty v Moskvě

Úterý, 7.9.2021
Moskva. Otec Stephan Lipke SJ hovoří o vlivu pandemie koronaviru na migranty v Moskvě.


„Pro moskevské jezuity bývala bohoslužba v angličtině v moskevském kostele svatého Aloise (přímo před budovou KGB) každou neděli trochu jako „koníček“, dokud do našich životů nevstoupil Covid-19. Pandemie zasáhla mnoho lidí, ale migrující pracovníci (převážně z Filipín) byli zasaženi tvrději než ostatní. Je pro ně těžké vyhnout se infekci, protože se musí hodně přemísťovat. Žijí společně ve velkých skupinách, kde onemocní všichni, jakmile jeden chytí virus. Kromě toho onemocnět je horší, pokud jste daleko od své rodiny a nerozumíte místnímu jazyku.

Přidejte k tomu strach o svou rodinu a skutečnost, že je nemůžete navštívit a kvůli karanténním předpisům nemůžete přijít ani včas na pohřeb, pokud zemře blízký příbuzný.

Jedna věc se také úplně změnila: Pokud by lidé před pandemií onemocněli, řekněme na rakovinu, šli by k lékaři, informovali se o své situaci a brzy by šli domů. Nyní odkládají návštěvu lékaře a zjišťují skutečný stav, když už je pozdě a nemohou cestovat.

Podobná situace je v Rusku u zahraničních studentů, většinou z celé Afriky. Možná je pro ně riziko infekce nižší, ale jsou přísně izolovaní, všechna výuka probíhá pouze online.

Moskevští jezuité (prozatím P. Sebastián Prieto Silva, P. Stephan Lipke, br. Vladimir Pashkov) rozpoznali, kde je v této situaci jejich místo. Zásadní význam mají modlitby a konverzace online, návštěvy a bezpečné slavení eucharistie. V kostele je nyní méně lidí, ale spojení je užší a začali si více pomáhat. Samozřejmě, někdy pandemie také způsobuje strach a agresi, a přesto je to zvláštní čas „milovat a sloužit“ v kontextu, kde Covid-19 stále způsobuje mnoho škody.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Russia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.9.2021 Jezuité pomáhají po zemětřesení na Haiti
1.9.2021 Dětské centrum v Kyrgyzstánu
26.8.2021 Pomoc migrantům ve Španělsku
14.7.2021 Schody podporují dodržování zákonů
7.7.2021 Zemřel vězněný indický jezuita otec Stan SwamyIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil