Články / Aktuality Dnes je 7. 2. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Z jednání rozšířené rady otce generála

Úterý, 17.1.2023
Řím. Třikrát ročně svolává P. generál Arturo Sosa SJ členy své rozšířené rady. Do ní patří kromě obvyklých členů rady prezidenti šesti geografických konferencí Tovaryšstva a sekretáři apoštolských sektorů. Týden modliteb, vzájemného obohacení a konzultací ohledně života a apoštolské práce na jednotlivých územích proběhl od 9. do 13. ledna.


Hlavním cílem týdne je pomoci generálnímu představenému připravit dokument, který musí z titulu své funkce předložit na začátku příštího statutárního shromáždění na světové úrovni, takzvané kongregace prokurátorů. Na rozdíl od generálních kongregací sdružuje kongregace prokurátorů volené zástupce z každé provincie nebo regionu, kteří nejsou vyššími představenými. To umožňuje generálovi slyšet názory „zdola“, které nemá často příležitost slyšet. Toto mezinárodní setkání se bude konat v květnu ve španělské Loyole. Od ledna 2021 je každý měsíc na webových stránkách svědectví některého jezuity o jeho způsobu chápání a plnění slibu chudoby. Co vyplývá z těchto svědectví, ale ještě více ze setkání, která na žádost otce Sosy pořádaly jezuitské komunity po celém světě?

Způsob prožívání slibu řeholní chudoby vždy poskytoval jezuitským řeholníkům a jejich komunitám příležitost k reflexi, ba i výzvu. Není pro řeholní řád působící ve světě, který se snaží rozmnožovat apoštolské plody, nutné používat všechny dostupné moderní prostředky, i když mohou vyžadovat hodně peněz? A jak můžeme žít chudě, když máme přístup k mnoha intelektuálním a materiálním zdrojům? Je rozdíl mezi chudým životem jednotlivého řeholník a životem s prostředky současného světa v rámci apoštolských děl nebo projektů dostatečně jasný?

Závěry setkání rozšířené rady použije otec generál při prezentaci stavu Tovaryšstva v rámci úvodní řeči ke kongregaci prokurátorů v květnu tohoto roku.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.2.2023 Poslední dva obrazy ze série „Nebeské srdce“
30.1.2023 Novým provinciálem maďarských jezuitů byl jmenován P. Attila András SJ
26.1.2023 Sedmý a osmý obraz ze série „Nebeské srdce“
23.1.2023 Čtyřsté výročí britských jezuitů
28.12.2022 Pátý a šestý obraz ze série „Nebeské srdce“Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za farní společenství
Modleme se, aby se farnosti žijící v opravdovém společenství stávaly stále více komunitami víry, bratrství a pohostinnosti vůči těm nejpotřebnějším.

Národní úmysl
Za kontinentální synodální setkání
Modleme se, aby mezinárodní synodální setkání v Praze přispělo k nalézání Boží vůle pro místní církve v Evropě.

více »

Nejbližší akce

Odhodlaní putovať: Svatý Hostýn


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

První mučedník jezuita


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil