Články / Názory Dnes je 26. 3. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Názory

         A     A     A

Proces H opět obživl

Sobota, 27.6.2009
Na okraj zdařilého dokumentárního seriálu o mostrprocesu s Miladou Horákovou

Jan Regner

Česká televize nedávno odvysílala zdařilý dokumentární seriál Proces H o „monstrprocesu“ s ženou, která se kvůli své statečnosti stala komunistickému režimu trnem v oku - Miladou Horákovou. Dvacet let od sametové revoluce byly jednotlivé díly odvysílány přesně ve dnech, kdy proces v roce 1950 proběhl. Opírají se o unikátní mnohahodinový obrazový i zvukový záznam, který se nám jako zázrakem zachoval navzdory „velkému uklízení“ komunistických pohlavárů bezprostředně po převratu v roce 1989. Podmanivý seriál, který dokáže diváka doslova přimrazit k židli, je nyní celý ke stažení na stránkách České televize.

Dnešní komunisté se „vy-outovali“, když proti vysílání pořadu protestovali s tím, že je poškozuje v předvolebním klání. Paradoxní je, že kdysi museli soudní proces s Miladou Horákovou chtě nechtě poslouchat z obecních amplionů skoro všichni. Pod diktátem Moskvy, které se zdál československý režim, umožňující svým nepřátelům emigraci, příliš benevolentní, se začaly konat široce medializované procesy podle přesně vypracovaných scénářů.

Naši soudruzi se mohli inspirovat stalinskými monstrprocesy nad funkcionáři v době Velké čistky v SSSR v 30. letech 20. století. Zkušenosti z první akce tohoto druhu – z procesu H – pak mohli využít v dalších mostrprocesech. V jednom z nich byli odsouzeni také jezuité František Šilhan, Adolf Kajpr a František Mikulášek. Nový dokumentární seriál je velmi cennou připomínkou pro pamětníky, ale má také velkou vzdělávací hodnotu pro nás, mladou generaci, která si už na tento výstřelek komunistické propagandy nemůže pamatovat.

Paměť národa se musí osvěžovat, neboť – jak známo – historie, která upadne v zapomnění se lehko může zopakovat. Dvojciferné volební preference komunistické strany jsou tedy pro nás pro všechny tučným vykřičníkem.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.7.2018 Jezuita P. Fantišek Šilhan na TV Noe
19.8.2013 Přenesení ostatků Antonína Zgarbíka
9.2.2010 Šaty dělaj člověka
2.12.2009 K výročí listopadové revoluceNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za uznání práv křesťanských společenství
Za křesťanská společenství, zejména ta, která jsou vystavena pronásledování, aby zakoušela Kristovu blízkost a jejich práva byla uznána.
Národní úmysl: Ať dokážeme milovat bližního po vzoru lásky Boží, která je ochotna obětovat se až do krajnosti.
více »

Nejbližší akce

Výstava akademického malíře Jana Jemelky


více »

Nejbližší duchovní akce

Postní duchovní obnova pro seniory


Postní duchovní obnova


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil