Články / Aktuality Dnes je 24. 4. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Arcibiskup Cyril Vasiľ SJ přednášel v Olomouci

Úterý, 11.2.2014
Olomouc. Ve dnech 10. - 11. února zavítal do Olomouce arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretář vatikánské Kongregace pro východní církve a profesor Papežského východního institutu v Římě. Jako hostující profesor Cyrilometodějské teologické fakulty zde tento slovenský jezuita vystoupil s přednáškou a workshopem, určenými pro studenty, akademické pracovníky i širší veřejnost. Tématem jeho úvah byly proměny současné Evropy. Akci spolupořádal Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu


V pondělí 10. února od 17:30 hodin přednesl arcibiskup Cyril Vasiľ SJ na půdě Cyrilometodějské teologické fakulty UP přednášku s názvem „Premeny súčasnej Európy". Po přednášce následoval prostor k diskuzi. V úterý 11. února pak od 9:00 do 10:30 hodin vedl workshop s názvem „Pol storočia po Unitatis Redintegratio a Orientalium Ecclesiarum - čas na bilanciu a plánovanie ďalšej púte". Obě setkání pořádala Cyrilometodějská teologická fakulta UP ve spolupráci s Institutem interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu.

Arcibiskup prof. Cyril Vasiľ SJ se narodil roku 1965 v Košicích. Vysvěcen na kněze byl v roce 1987 a v témže roce se souhlasem svého ordináře odešel do emigrace, aby mohl pokračovat ve vyšších teologických studiích. Během studia východního práva na Papežském východním institutu v Římě vstoupil roku 1990 do Tovaryšstva Ježíšova. V roce 1994 dokončil a obhájil svoji doktorskou práci v oboru východního práva. K olomoucké univerzitě má osobní vztah, neboť v roce 1998 se zde habilitoval. Roku 2007 byl jmenován rektorem Papežského východního institutu a o dva roky později jej papež Benedikt XVI. jmenoval sekretářem Kongregace pro východní církve. Je žákem prof. Ivana Žužeka SJ. Je znám svými vědeckými pracemi jako erudovaný kanonista, znalec křesťanského Východu a ekumenického dialogu. Aktivní je rovněž ve skautském hnutí.


Plakátek ke stažení zde.

Zdroj: IMEVD

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.4.2018 Jezuité duchovně podporují křesťanské podnikatele
13.10.2017 Papežský východní institut slaví sto let
8.4.2016 Papež František slavil eucharistii s členy římského Centra Aletti
5.5.2013 Podstatou celibátníka je duchovní otcovství
18.2.2013 Umění dává možnost vidět věci v jiném světle


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Novinka z Refugia

Mariánská úcta v tradici křesťanského Východu

Tomáš Špidlík

Text nás seznamuje s Marií, která v dějinách upoutala tolik lidských srdcí! To je důležité faktum nejen pro teology. Je potřebné se k ní nejen obracet, ale také studovat: jak žila ona i ti, kdo na ni mysleli. Špidlíkovo sdělení nás podněcuje ke zdravé mariánské úctě.
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Za ty, kdo nesou odpovědnost za hospodářství a ekonomii
Aby ti, kdo nesou odpovědnost za teorii a řízení hospodářství, měli odvahu odmítat ekonomii vyřazování a nerovnosti a uměli otevírat nové cesty.
Národní úmysl: Za rodinná a farní společenství, aby napomáhala kladným odpovědím na Boží volání.
více »

Nejbližší akce

Formační setkání Živých kamenů


Biblická exegeze s Živými kameny


Noc kostelů


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení Anamnéza


Seminář pro ženy


Ignaciánské exercicie: 2. týden


Vnitřní modlitba


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil