Skip to main content

Sdílej s námi spiritualitu,

která chce více a otevírá cestu k plnosti života

Spiritualita v každodenním životě

Naše cesta k Bohu není odtažitá od reality; je to cesta, která se odvíjí přímo uprostřed všedního života. Inspirací nám je „Duchovní cvičení“ sv. Ignáce z Loyoly, praktický průvodce k objevování Boží přítomnosti ve všem, co nás obklopuje. Tato díla nás učí, jak nalézt svatost v běžných činnostech a jak žít každý okamžik s hlubším smyslem a účelem, vždy „k větší Boží slávě“.

Od rytířských snů k zakladateli Jezuitů

Ignác z Loyoly, narozený v baskické šlechtické rodině, prošel cestou transformace z válečníka na zakladatele Jezuitů. Jeho cesta od rytířských snů přes zranění u Pamplony k hluboké duchovní proměně inspirovala založení řádu zaměřeného na vzdělání, duchovní růst a službu. Ignácův život a „Duchovní cvičení“ zůstávají věčnou inspirací pro hledání smyslu.

Poslání Tovaryšstva Ježíšova

Založení Jezuitů sv. Ignácem z Loyoly v roce 1540 odstartovalo cestu služby, vzdělávání a hledání spravedlnosti. Jako řád se věnujeme duchovní formaci, podpoře potřebných a šíření Božího slova ve více než 100 zemích. Naší silou je individuální doprovázení na cestě duchovního růstu, inspirované Ignácovými „Duchovními cvičeními“. Připojte se k nám v misi sloužit tam, kde je to nejvíce potřeba, a objevte smysl života v každodenním nasazení pro druhé.

Legendy a mýty

Jsou jezuité tajnou společností s temnými rituály?

Mají jezuité nadlidské schopnosti, jsou nebezpeční, mají politickou moc?

Je pravdivý epigram “Českých knih hubitelé lítí, plesnivina, moli, jezuiti” K. H. Borovského?

Je důležité si uvědomit, že historické okolnosti se mění a tento výrok odráží stereotyp dané doby posílený především knihou Temno Aloise Jiráska. Jezuité se u nás věnovali vzdělávání a dokonce i pověstný Antonín Koniáš zničil jen knihy, které neměly větší hodnotu, sám pak byl velmi zdatným spisovatelem a překladatelem. Mezi jezuity bylo i v našich zemí mnoho literárně činných členů, kteří se naopak zasloužili o rozvoj české kultury. Patří mezi ně například Bedřich Briedel, významný básník, který zahynul při ošetřování nemocných morem.

Je ale pravda, že si Jezuité rádi ze sebe dělají legraci. O tom svědčí i množství humorných příběhů, anekdot a vtipů, které si mezi sebou vyprávějí.

Vtipy o Jezuitech