Prostřednictvím programu „Jeden návrh“ jezuité od začátku války na Ukrajině nepřetržitě poskytují nouzovou pomoc, přístřeší, psychosociální podporu, vzdělání a integraci těm, kteří uprchli před násilím.
Od začátku války na Ukrajině jezuitské organizace doprovázely více než sto tisíc sedm set lidí prchajících před násilím. Koordinaci zajišťovaly evropská Jezuitská služba uprchlíkům (JRS) a síť Xaver ve spolupráci s nevládními organizacemi a místními partnery. Jedná se o pomoc v nouzi, přístřeší, psychosociální podporu, vzdělávání a integraci.
Regionální ředitel JRS Alberto Ares Mateos SJ zdůraznil: „Od prvního dne doprovázíme válečné uprchlíky prostřednictvím koordinované holistické reakce na Ukrajině, v sousedních zemích a v celé Evropě. I když už to tolik není na titulních stránkách novin, tato krize se stále vyvíjí a my jsme odhodláni poskytovat dlouhodobou podporu.
Naše srdce jsou naplněna nadějí díky mnoha svědectvím uprchlíků i hostitelských komunit, které zahrnují solidaritu a integraci. Trvale nám ukazují, že v kontextu plném bolesti, stresu a smutku je naděje stále živá. Jsme nesmírně vděční za nepřetržitou solidaritu mnoha štědrých lidí, nadací a organizací, které důvěřují dílu Tovaryšstva Ježíšova.“
Jak stav nouze pokračoval, potřeby uprchlíků se vyvíjely a reakce na ně se přizpůsobovala. Zatímco během prvního roku byla více než polovina podpůrných aktivit zaměřena na krátkodobou a mimořádnou pomoc, v roce 2023 tato oblast poklesla na 17 %. Mezitím se střednědobé aktivity, jako je bydlení a vzdělávání, více než zdvojnásobily z 20 % na 52 %. Největší nárůst však zaznamenalo dlouhodobé doprovázení, svůj objem více než ztrojnásobilo z méně než 10 % v roce 2022 na 31 % v roce 2023.
Projekt Jeden návrh, který byl předložen v červenci 2022 po hloubkovém posouzení potřeb, zahrnuje širokou škálu služeb, které mají být poskytnuty původně předpokládaným 73 168 lidem v průběhu tří let. Od té doby je průběžně revidován a rozšiřován po každoročním hodnocení potřeb.
Řeší potřeby násilně vysídlených Ukrajinců v celé Evropě, od okamžité humanitární reakce a nouzové pomoci na Ukrajině a v sousedních zemích až po dlouhodobé programy na podporu a integraci uprchlíků. Proto bude přínosem pro vnitřně vysídlené osoby, uprchlíky ukrajinské národnosti a uprchlíky jiných národností, vysídlené konfliktem na Ukrajině.
Zdroj/Foto: jesuits.global.
(aro)